www.vianetconchology.com

sobota, 24 maja 2014

Cypraea onyx Deep water form


Cypraea onyx DEEP WATER FORM 
Linnaeus, 1758 East China Sea, 43 mm

Głębokościowa forma Cypraea onyx zasiedla basen Morza Wschodniochińskiego, stanowiącego  części Oceanu Spokojnego, na południe od Morza Żółtego, leżącego między wybrzeżem chińskim a Wyspami Riukiu należącymi do Japonii. W jego południowej części leży wyspa Tajwan, a z Morzem Południowochińskim łączy je Cieśnina Tajwańska.

Gatunek C. onyx występuje tam na znacznych głębokościach, zwykle 200 - 300 m, co nie pozostaje bez w pływu na charakter i budowę muszli mięczaka, która jest kulista, bańkowata i co najważniejsze cienkościenna. Okazy trafiające do kolekcji są w doskonałej jakości ponieważ poławiane są zawsze jako żywe w odłowach sieciowych. Władze Chin regulują stosownymi przepisami prawa ilość i okres połowów w danym roku, stąd większe ilości tych muszli trafiają na rynek kolekcjonerski w tym samym rytmie.

Powszechnie jest wiadomym, że populacje większości mięczaków bytujących na znacznych głębokościach tworzą muszle cienkościenne. Mogłoby się wydawać, że natura jest w tym przypadku nielogiczna, bo wysokie ciśnienie panujące w strefie głębokiej wody sugerowałoby potrzebę tworzenia muszli wyjątkowo masywnych i grubościennych. Tak jednak nie jest bo pamiętać musimy, że muszla ślimaka nie jest obiektem zamkniętym a jej konstrukcja nie musi opierać się naporowi ciśnienia zewnętrznego zgodnie z procesem wyrównywania ciśnień. Co zatem jest powodem powstawania tak filigranowych muszli ? ... Niedostatek węglanu wapnia na dużych głębokościach, podstawowego składnika budulcowego muszli.

Grubościenne formy C. onyx zasiedlają płytkie wody Filipin. Jednak tam strefa litoralu przypomina wielofunkcyjną fabrykę chemiczną. Wysoka temperatura, obfitość składników organicznych i związków chemicznych, przy nieograniczonym nasyceniem światłem słonecznym czyni węglan wapnia powszechnie dostępnym.Cypraea onyx Linnaeus, 1758 
Negros Isl. Philippines., 37 mm

Inaczej ma się sprawa w mrocznych, ubogich we wszelkie składniki wodach basenu Morza Wschodniochińskiego.  Ciemności i muliste dno czyni środowisko C. onyx wymagającym do zasiedlenia. Panujący tam niedostatek węglanu wapnia zmusza do oszczędnego nim gospodarowania. Stąd muszle wykształcone w takim środowisku są zawsze znacznie cieńsze i delikatniejsze od swych odpowiedników gatunkowych wód litoralu.


Cypraea onyx DEEP WATER FORM Linnaeus, 1758 
East China Sea, 250 - 300 m deep, 45 - 48 mm

W klasyfikacji gatunku C.onyx swego czasu panował pospolity bałagan. Jeszcze dziś zdarzają się pokutujące od dawna błędy polegające na mieszaniu tego gatunku i jego odmian środowiskowych oraz barwnych z Cypraea succincta. Powstawały karkołomne taksony typu: Cypraea onyx succincta lub Cypraea onyx adusta. Po części za sprawą nierozpoznania szczególnie młodocianych lub nietypowo ubarwionych w pasy, głębokościowych form C. onyx.


Cypraea onyx DEEP WATER FORM East China Sea


Cypraea onyx DEEP WATER FORM East China Sea

Cypraea onyx oraz Cypraea succincta choć gatunki bardzo blisko spokrewnione, zasiedlają jednak odmienną strefę geograficzną. Ten drugi charakterystyczny jest dla obszaru Indii i Tajlandii a podgatunek Cypraea succincta adusta, dla obszaru Somalii i Zanzibaru. 


Cypraea succincta succincta Linne, 1758 
Rameshwaram, Tamilnadu, India, 37 mm 


Cypraea succincta adusta Lamarck 1810 
Zanzibar - Somalia, 46 - 48 mmBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza