www.vianetconchology.com

wtorek, 3 czerwca 2014

Conus aulicus


Conus aulicus aulicus Linnaeus, 1758 
Palawan,Philippines, 106 mm

Conus aulicus imponujący w swych barwach i rozmiarach stożek prowincji Indopacyficznej. Standardowy rozmiar to 100 - 120 mm, natomiast przy dość powtarzalnym wzorze wyróżnia go cała gama odcieni. Bywa ona przyczynkiem do błędnego oznaczania form, szczególnie stabilnych przypisanych do konkretnego i zawężonego obszaru występowania. Za gatunek przewodni uznajemy Conus aulicus aulicus występujący przede wszystkim na Filipinach.


Conus aulicus aulicus Linnaeus, 1758 
Palawan,Philippines, 100 - 110 mm

Egzemplarze z Filipin wyróżnia często występująca barwa czerwona z wszelkimi jej odcieniami, jednak i tu trafiają się okazy prawie czarne oraz o bardzo nietypowym ubarwieniu, które jest efektem wpływu środowiska jak np. obecność tlenku żelaza lub innych związków chemicznych mających wpływ na barwę muszli.


Conus aulicus aulicus Linnaeus, 1758 Palawan,Philippines, 92 mmConus aulicus SPECIAL COLOR Linnaeus, C., 1758 
Wishing island Philippines., 108 mm


Częściej ubarwienia czarne, granatowe lub w podobnych odcieniach wyróżnia Conus aulicus aulicus z Tajlandii. W tym wypadku można przyjąć oznaczenie Conus aulicus aulicus f. Black, choć będąc stabilną formą nie doczekał się jeszcze oficjalnego taksonu.


Conus aulicus aulicus f. Black Linnaeus, 1758 
Soutwest Thailand, 98 - 110 mm

Inaczej ma się sprawa z ubarwieniem pomarańczowy opisanym jako Conus aulicus f. aurantia. Jako obszar występowania tej formy czasem wskazuje się Hawaje. Jest to błąd, przekłamanie lub brak rzetelnej informacji o pochodzeniu, gdyż Conus aulicus aulicus a tym bardziej jego formy w ogóle nie występują w wodach hawajskich. Taka klasyfikacja bywa niekiedy zabiegiem celowym by podnieść wartość muszli w obrocie handlowym sugerując, że jest to stożek endemiczny z Hawajów w domyśle rzadki. Faktem pozostaje, że ubarwienie pomarańczowe jest najrzadszym i samo w sobie wyznacza większość wartość muszli, jednak są to egzemplarze z Filipin.

Jak widać również i ja nie ustrzegłem się podobnego błędu ponieważ prezentowany poniżej stożek od lat widnieje na stronach ViaNet Conchology ze wskazaniem hawajskiej lokalizacji. Aby nieszczęść było mało został opisany jako Conus aulicus f. aurantia a po prawdzie może to być egzemplarz, którego pomarańczowa barwa jest efektem procesu fosylizacji a pochodzenie zostało błędnie wskazane przez kolekcjonera, od którego muszla został pozyskana.
Wszelkie wątpliwości na temat rzekomego występowania Conus aulicus f. aurantia na obszarze Hawajów rozwiewa najbardziej aktualne opracowanie o muszlach tego regionu - MIKE SEVERNS – SHELLS OH THE HAWAIIAN ISLANDS – CONCHBOOKS 2011,  tom I – THE SEA SHELLS, które wyklucza występowanie tego gatunku i wszelkich form na Hawajach.


Conus aulicus f. aurantia Dautzenberg 1937 
Hawaii, 84 mm  - okaz z błędnym oznaczeniem


Wątpliwości natomiast nie budzi ten okaz, wyraźnie wskazujący formę aurantia.

 Conus aulicus f. aurantia  Dautzenberg 1937 
Olango Island, Cebu Philippines., 107 mm


W basenie Oceanu Indyjskiego występuje rzadka forma Conus aulicus f. propenudus. Muszla o ubarwieniu zbliżonym do form filipińskich jednak o bardziej wrzecionowatym, wydłużonym kształcie oraz imponujących rozmiarach.Conus aulicus f. propenudus Melvill 1900 
Indian Ocean., 150 mm (Image from Gene Mallory s Site)


Przegląd form zamyka widoczny poniżej Conus aulicus f. gracianus  z Madagaskaru.


Conus aulicus f. gracianus Da Motta & Blöcher 1982 
Madagascar., 60 mm (Image Paul Kersten)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza